ASPA is pleased to announce it will be honoring the following individuals and organizations as winners of its 2017 ASPA Awards Program. These awards will be presented throughout the 2017 Annual Conference. More details appear below.
Nesta M. Gallas Award
Admiral Thad Allen (Ret.) (Booz Allen Hamilton)
Presented at the Nesta M. Gallas Lecture, Sunday, March 19
National Public Service Award
Presented at the Elliot Richardson Lecture, Sunday, March 19
- Max Stier (Partnership for Public Service)
- Marc Ott (ICMA)
Gloria Hobson Nordin Social Equity Award
Martha Chavez (University of California—Berkeley)
Presented at the Gloria Hobson Nordin Social Equity Award Luncheon, Sunday, March 19
Public Administration Review Awards:
Presented at the Nesta M. Gallas Lecture, Sunday, March 19
Louis Brownlow Award
Fiona Buick (University of Canberra), Deborah Blackman (University of New South Wales—Canberra), Janine O’Flynn (University of Melbourne), Michael O’Donnell (University of New South Wales—Canberra) and Damian West (University of New South Wales—Canberra)
Laverne Burchfield Award
Alex Ingrams (Rutgers University—Newark)
Chester Newland Award
Joyce Wilson (Workforce Solutions Borderplex)
William E. Mosher and Frederick C. Mosher Award
Joannie Tremblay-Boire (Georgia State University), Aseem Prakash (University of Washington) and Mary Kay Gugerty (University of Washington)
Public Integrity Award
Foundation for Refugee Students UAF
Presented at the Closing Plenary, Tuesday, March 21
Elmer Staats Lifetime Achievement Award for Distinguished Public Service
Jerome Lewis (University of Delaware)
Presented at the Donald C. Stone Lecture, Monday, March 20
Donald C. Stone Award
Presented at the Donald C. Stone Lecture, Monday, March 20
- Patria de Lancer Julnes (Pennsylvania State University—Harrisburg)
- David Broom (Ret.)
Paul Van Riper Award
Angela Evans (University of Texas—Austin)
Presented at the Elliot Richardson Lecture, Sunday, March 19
Dwight Waldo Award
Guy B. Adams (University of Missouri)
Presented at the Nesta M. Gallas Lecture, Sunday, March 19
Center for Accountability and Performance (CAP) Awards
Presented at the CAP Panel, Monday, March 20
Emerging Leaders Award
Ben Birge, CountyStat, Prince George’s County, Maryland
Justin C. Bruce, Jackson, Mississippi
Katie Johnson, City of Tacoma, Washington
Oliver Wise, City of New Orleans, Louisiana
Harry Hatry Distinguished Performance Measurement and Management Practice Award
Jane Kusiak, Council on Virginia’s Future
Joseph Wholey Distinguished Scholarship Award
John D. Marvel, George Mason University Schar School
Organizational Leadership Award
The City of New Orleans’ Office of Performance and Accountability
Equal Opportunity/Affirmative Action Exemplary Practice Awards
Patricia Robertson (Southern University at New Orleans)
Presented at the Gloria Hobson Nordin Social Equity Award Luncheon, Sunday, March 19
H. George Frederickson PA TIMES Best Article Award
Tia Gaynor (Marist College)
Presented at the Closing Plenary, Tuesday, March 21
International Public Administration Award
Prajapati Trivedi (India School of Business)
Presented at the International Assembly, Monday, March 20
Oveta Culp Hobby Award
South Florida Chapter
Presented at the Chapter Leadership Meeting, Sunday, March 19
Wallace O. Keene Conference Scholarship Award
Presented at the Students and New Professionals Summit, Friday, March 17
- Samantha June Larson (University of Colorado—Denver)
- Yousueng Han (Indiana University—Bloomington)
Patricia J. Yearwood Award - Section
Section on International and Comparative Administration
Presented at the Section Leadership Meeting, Saturday, March 18
Patricia J. Yearwood Award - Chapter
South Florida Chapter
Presented at the Chapter Leadership Meeting, Sunday, March 19
Congratulations to all of this year’s award winners!